Digital Signage Yazılım ve Ekranlar

Bir digital signage yazılımı edinmeden önce kaabiliyetlerine ve özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. İşinize yarayacak bir digital signage yazılımı gelecekte sürdürülebilir, destek bakımından sorunsuz ve bir çok ekran tipine, çözünürlüğe uyumlu olmalıdır.

Digital signage yazılımı muhakkak web tabanlı ve tarayıcı üzerinden erişilebilir biçimde bir alt yapıya sahip olmalıdır. Böylece yazılıma istediğiniz her yerden bağlanabilir ve ekranlarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Digital Signage Yazılımı

Digital Signage Yazılımı ve Yazılım Özelikleri

Bir digital signage yazılımının diğer bir özelliği de gruplandırma hiyerarşisine yatkın olma gereksinimidir. Birden çok kişinin aynı içerik havuzu içerisinde çalışabilmesi, gruplandırma mantığı ile ekranların yönetiminin farklı kişiler tarafından yapılabilmesi, yetkilendiemeler gibi önemli özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Medya Desteği

Bir digital signage ağı yönetirken JPG, PNG, MP4 gibi formatların desteği tüm digital signage yazılımlarında bulunur fakat bu size gelecekte yeterli gelmeyecektir. Resim ve video dosyalarının yanı sıra muhtemelen kısa zaman içinde 4K içeriklere ihtiyaç duyacağınızdan dolayı digital signage yazılımının 4K içerikleri desteklediğinden kesinlikle emin olmanız gerekmektedir.

Digital Signage Yazılımı

Statik olarak video ve resim dosyalarının ayrıca 4K videoların desteklendiğinden emin olduktan sonra bir sonraki adım olan statik içerik kısmını ele almakta fayda var. Statik içerik denildiğinde akla ilk HTML5 gelmektedir. HTML5 destekleyen bir digital signage yazılımı ile değişken (dinamik) içerikler tasarlayabilir, dinamik içeriklere animasyonlar verebilir ve aynı zamanda dış kaynaklardan HTML5 sayfalara içerik entegre edebilirsiniz. Değişken verilerin kullanılacağı ortamlarda statik dinamil içerk destekleyen HTML5 oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Eğer digital signage yazılımınızda HTML5 desteği yoksa gelecekte dinamik içeriklerden yoksun kalacaksınız anlamına gelir.

Kararlılık (Stabilite) Maksimum Seviyede Olmalı

Maddi ve manevi büyük emekler ve bütçeler harcanılarak kurulan bir digital signage ağında kararlı bir yazılımınız yoksa başınız dertte demektir. Bir yazılımda kararlılık (çökmeme, takılmama, arıza oluşturmama) en önemli unsurdur. Sürekli birilerinden destek almak, ve çöken ekranları düzeltmek zorunda kalmamak için kararlılığı kanıtlanmış, çökmeyen ve güçlü bir alt yapıya sahip yazılım kullanılması önemlidir.

Güvenlik Unsurları

Bilgisayar korsanları için hedef olmamak için güvenliğe önem veren bir alt yapı kullanmak ve bu alt yapıya ayak uydurabilen bir yazılım tercih edilmelidir. Özellikle ekran tarafında ortaya çıkan bu hack girişimlerinde daha çok windows tabanlı oynatıcılarda başarı sağlayan korsanlar, SOC, Lınux ve Android tabanlı cihazlarda aynı başarıyı yakalayamamaktadır. Ekranlarınız bir ağ alt yapısı ile digital signage yazılımına bağlandığı için yazılım kadar ağ güvenliğine de dikkat etmek gerekir.

Makalede kullanılan görsellerin kaynağı digitalsignageyazilimi.com ‘ dan alınmıştır.

Menü