1. Anasayfa
 2. Donanım
 3. Digital Signage için Endüstriyel Ekran (LFD) mi? TV mi?

Digital Signage için Endüstriyel Ekran (LFD) mi? TV mi?

Endüstriyel ekran mı? Ev tipi Tv mi

En sık sorulan sorulardan bazıları; Digital Signage sistemi kurarken ekran olarak profesyonel ekran (LFD) mı? Yoksa daha uygun fiyatlı tüketici sınıfında ev tipi TV mi tercih edilmeli sorusudur. Profesyonel sınıf endüstriyel ekranlar için yapılan maliyet ne kadar mantıklı? Daha ucuza mal edip iki kez almak ne kadar doğru bir karar!

Bu makalede digital signage alırken karar verme noktasında en önemli donanım olan ekran seçimi ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Samsung, Philips ve LG gibi tüketici sınıfındaki TV lerin ortak özelliği ev kullanımı için tasarlanmış olmalarıdır. Oysaki aynı markaların profesyonel tipte ticari sınıf endüstriyel ürünleri de bulunuyor.

Ticari sınıf profesyonel ekranların, ev tipi televizyonlara göre sunduğu bazı ayrıcalıklar vardır.

 • Daya yüksek parlaklık seçeneği
 • Daha uzun çalışma süresi (7/24 hiç kapanmasa bile yıllarca çalışabilir)
 • Daha kapsamlı ve uzun süreli garanti seçenekleri
 • Yatay ve dikey olarak çalıştırabilme (Ev tipi ekranlar dikey olarak çalışlmaya uyumlu değildir)
 • Videowall oluşturabilme seçeneği
 • Dahili medya oynatıcı
 • Toz,nem ve dış etkenlere daha çok dayanıklı olmaları
 • Ev ortamına f-göre yüksek sıcaklık olan ortamlarda daha dayanıklı çalışabilme
 • Panel ve içerisindeki elektronik komponentlerin daha dayanıklı tasarlanmış olması
 • Daha uzun ömürlü ve yüksek çalışma saatleri

Bu maddelerin önemi neden büyüktür?

Bir digital signage sistemi kurmanın temel nedeni, bilgi iletmektir. Bu nedenle bu teknolojiye yapılan yatırımın her zaman, işleyişi ve sürekliliği esastır. Ticari sınıf profesyonel digital signage ekranların daha yüksek parlaklık nedeniyle daha kolay okunması, daha uzun süre dayanması ve daha iyi performans göstermesi, içerik türleri için farklı seçenekler sağlaması ve herhangi bir teknik sorun olması durumunda hızla değiştirilebilmesi daha olasıdır. Bu nedenle, daha ucuz bir tüketici sınıf TV satın almak için iyi bir ticari karar gibi görünen şey, uzun vadede daha pahalıya gelebilir.

Ticari sınıf profesyonel ekranlar neden daha pahalıdır?

Ticari sınıf endüstriyel tipte bir ekranın maliyetini aynı boyutta bir tüketici TV’sine göre karşılaştırdığınızda, önemli bir fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Peki bu fiyat farkının nedeni nedir?

Ticari sınıf ekranların daha yüksek fiyatlarda satılmasının ana nedeni, içerisinde kullanılan elektronik bileşenlerden kaynaklanıyor. Bu biraz genel bir bilgi gibi gelebilir bu yüzden bu konuyu biraz daha detaylandırmak gerekiyor.

Panel – Ticari sınıf endüstriyel ekranlar, yukarıda listelenen avantajlardan bazılarını, daha uzun kullanım, daha iyi parlaklık ve ekranı dikey moduna döndürme becerisi sağlayan çok daha yüksek kalitede bir LCD panel kullanır. Panel üretim koşulları ve içeriği ev tipi televizyonlardan farklıdır. Bu durum arada bir miktar maliyet farklı oluşturur. Fakat sadece maliyeti bu arttırmıyor devam edelim…

Dahili Bileşenler (Elektronik kısım)- Ticari sınıf ekranlarda bulunan elektronik komponentler uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda videowall oluşturma, dahili medya oynatıcı ve daha iyi soğutma gibi temel özellikler de sağlar.

Kasa (Kabin)- Ev tipi TV’ler düşük dereceli bir plastik kasa ile gelir. Bu dayanıksız plastik asalar kurulum sırasında veya ekranın kullanım ömrü boyunca kolayca hasar görebilir. Ticari ekranlar çok daha sağlam ve halka açık alanlara daha uygun olacak şekilde muhafazalı bir kasa sistemiyle korunur. Ayrıca soğutma sistemi amacıyla bazı modellerin arka kısmı komple metal veya alüminyum bazlı malzeme ile kaplıdır. Bu da hem daha yüksek ısılarda çalışma, dayanıklılık ve sağlamlık sunarken ürünün fiyatını da arttırmaktadır.

Garanti ve Destek – Bir diğer maliyet arttıran unsur da garantidir. Daha önce belirtildiği gibi, normalde bir tüketici TV ile birlikte gelen garanti 1,2 yıl iken ticari sınıf ekranlarda 3 yıldır. Ticari ekranlar, genellikle 3 yıllık kapsamlı bir garantiyle birlikte gelir ve sürekliliği sağlamak için onarım süresi çok kısadır. Ayrıca ev tipi TV lere göre ticari sınıf TV’lere arıza durumunda müdahale daha hızlıdır.

Ticari sınıf ekran mı? Ev tipi Tv mi

Ticari sınıf bir endüstiyel ekran seçerken dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Yukarıdaki detayları dikkatlice okuduysanız artık ticari sınıf bir profesyonel ekranın faydalarını görmüş olmalısınız. Ticari sınıf bir ekran temin edecek noktaya yaklaştığınızda ikinci adım hangi seçeneğin size uygun olduğuna karar vermektir.

Ticari sınıf bir ekran seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bazıları şunladır;

 • Yatay kullanımın yanında gelecekte dikey olarak ta kullanma planınız var mı?
 • Kablo Tv veya uydu yayınına ihtiyacınız var mı?
 • Çözünürlük olarak 1080P (Full HD) mi yoksa 4K mı içerik üreteceksiniz?
 • Ekranlarınız mağaza önü gibi noktalarda bulunacaksa güneş ışığına direk olarak maruz kalacak mı?
 • Kaç inç (hangi boyut) bir ekrana ihtiyacınız var?
 • Ekran günde ne kadar süre açık kalacak? Ticari sınıf ekranlar 7 gün 16 saat (7/16) ve 7 gün 24 saat (7/24) olarak ayrı sınıflara sahiptir

İhtiyaçlarınız için doğru ekranı seçerken kararınızı etkileyebilecek daha pek çok detay olabilir fakat en önemli noktalar bunlardır.  Moipro olarak, bu ve daha fazlası için ekran seçimi aşamasında size destek olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz. Eğer yeni bir ticari sınıf endüstriyel ekran ihtiyacını varsa ihtiyaçlarınızı belirlemek için bize ulaşabilir ve uzman temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.

Önceki yazı
Digital Signage Fiyatları ve Maliyetleri Nedir?
Sonraki yazı
Led Ekranlar Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü